Choď na obsah Choď na menu
 


Dožinky v Martinskom skanzene

24. 8. 2015

Tak ako každý rok aj tento sme mali DOŽINKY. Dožinky - poďakovanie za žatvu - poďakovanie za úrodu zeme. U nás evanjelikov - luteránov sa tento sviatok slávi  koncom septembra, či začiatkom októbra ale v rámci ľudových tradícií pripadá tento sviatok na koniec augusta - teda po žatve. Preto sme sa aj my stretli 23. augusta v Múzeu Slovenskej Dediny (MSD) v Martine v staručkom kostolíku z Rudna. Stretli sme sa, aby sme v rámci Dožinkových slávností poďakovali Pánu Bohu za dary zeme, lúk, polí, lesov a vôd.

Kostolík bol o 13:30 plný. Ľudia stáli až vonku, aby sa mohli zúčastniť Bohoslužby. Spievali sme piesne, modlili sme sa, čítali žalm a Duch Svätý nás previedol kázňovým textom z 2. listu Korinťanom. Boli to veľmi pekné chvíle, kde sme spoznali mnoho ľudí. Stretnutie po kostole trvalo snáď rovnako dlho ako samotné SB. A bolo o čom rozprávať.

Chcem sa poďakovať ses. farárke Margite Dieovej, že mi umožnila odbaviť tieto vzácne SB v staručkom kostolíku počas Dožinkovej slávnosti. Veľmi rád sa tam vrátim a iste nielen ja, ale aj všetci, čo sme tam boli.

 

Marián Krivuš - farár

 

Náhľad fotografií zo zložky Dožinky MSD v Martine

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.